Mariusz Fultyn – ImLovingCrypto

Kryptowaluty mogą nauczyć Cię nawyku. Dowiedz się dlaczego?

Bez kategorii,początkujący

Kryptowaluty to nie tylko nowa forma pieniądza, ale także nowy sposób myślenia i działania. Inwestowanie w kryptowaluty wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, ale także dyscypliny i nawyku. W tym artykule przedstawię kilka powodów, dla których kryptowaluty mogą nauczyć Cię nawyku i jak to wykorzystać w innych aspektach życia.

Co to jest nawyk?

Nawyk to zautomatyzowana reakcja na określony bodziec, która powtarza się regularnie i nie wymaga dużego wysiłku lub świadomości. Nawyk składa się z trzech elementów: sygnału, rutyny i nagrody. Sygnał to coś, co uruchamia nawyk, np. dźwięk budzika, zapach kawy lub wiadomość od znajomego. Rutyna to czynność, którą wykonujemy w reakcji na sygnał, np. wstajemy z łóżka, pijemy kawę lub odpowiadamy na wiadomość. Nagroda to coś, co otrzymujemy za wykonanie rutyny, np. uczucie świeżości, pobudzenie lub satysfakcja.

Nawyki są bardzo silne i trudne do zmiany, ponieważ tworzą ścieżki nerwowe w mózgu, które ułatwiają wykonywanie rutyn bez zastanawiania się nad nimi. Nawyki mogą być pozytywne lub negatywne, w zależności od tego, jak wpływają na nasze życie. Pozytywne nawyki pomagają nam osiągać nasze cele i poprawiają nasze samopoczucie, np. ćwiczenie fizyczne, medytacja lub czytanie książek. Negatywne nawyki utrudniają nam rozwój i szkodzą naszemu zdrowiu, np. palenie papierosów, przeklinanie lub przeglądanie mediów społecznościowych.

Jak kryptowaluty mogą nauczyć Cię nawyku?

Kryptowaluty to nie tylko aktywa finansowe, ale także technologia i społeczność. Aby skutecznie inwestować w kryptowaluty, trzeba nauczyć się kilku nawyków, które pomogą nam lepiej zrozumieć rynek, zarządzać ryzykiem i podejmować dobre decyzje. Oto kilka przykładów takich nawyków:

– Śledzenie cen i wiadomości – Kryptowaluty są bardzo zmienne i podlegają wpływowi wielu czynników, takich jak podaż i popyt, regulacje prawne, innowacje technologiczne czy opinie publiczne. Aby być na bieżąco z tym, co się dzieje na rynku i jak to wpływa na wartość naszych inwestycji, musimy regularnie sprawdzać ceny i wiadomości dotyczące kryptowalut. Możemy to robić za pomocą aplikacji mobilnych, stron internetowych lub newsletterów. Sygnałem do tego nawyku może być np. poranek, przerwa obiadowa lub koniec dnia. Rutyną może być np. otwarcie aplikacji i przejrzenie najważniejszych informacji. Nagrodą może być np. poczucie kontroli nad naszym portfelem lub znalezienie ciekawej okazji inwestycyjnej.

– Uczenie się o kryptowalutach – Kryptowaluty są bardzo złożone i ciągle się rozwijają. Aby lepiej je poznać i zrozumieć ich potencjał, musimy regularnie uczyć się o ich historii, funkcjonowaniu, zastosowaniach i przyszłości. Możemy to robić za pomocą książek, podcastów, kursów online lub spotkań z innymi entuzjastami kryptowalut. Sygnałem do tego nawyku może być np. weekend, wolny wieczór lub podróż. Rutyną może być np. przeczytanie rozdziału książki, odsłuchanie odcinka podcastu, ukończenie lekcji kursu online lub udział w spotkaniu. Nagrodą może być np. zdobycie nowej wiedzy, umiejętności lub kontaktów.

– Zarządzanie ryzykiem – Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z dużym ryzykiem utraty części lub całości kapitału. Aby minimalizować to ryzyko i maksymalizować zyski, musimy nauczyć się stosować odpowiednie strategie i narzędzia, takie jak dywersyfikacja portfela, ustawianie limitów stop-loss i take-profit, korzystanie z zabezpieczeń i ubezpieczeń czy planowanie podatkowe. Sygnałem do tego nawyku może być np. zmiana ceny kryptowaluty o określony procent, osiągnięcie określonego poziomu zysku lub straty lub zbliżenie się terminu rozliczenia podatkowego. Rutyną może być np. dokonanie zmiany w składzie portfela, ustawienie lub zmiana limitów, zakup lub sprzedaż zabezpieczeń lub ubezpieczeń lub skonsultowanie się z doradcą podatkowym. Nagrodą może być np. ochrona kapitału, realizacja zysku lub uniknięcie kary.

– Podejmowanie decyzji – Inwestowanie w kryptowaluty wymaga podejmowania wielu decyzji, takich jak kiedy kupić lub sprzedać kryptowalutę, jaką kwotę zainwestować, jaką strategię wybrać czy komu zaufać. Aby podejmować dobre decyzje, musimy nauczyć się analizować dane i fakty, unikać błędów poznawczych i emocjonalnych oraz słuchać własnej intuicji i opinii ekspertów. Sygnałem do tego nawyku może być np. pojawienie się nowej informacji lub sygnału technicznego dotyczącego kryptowaluty, zmiana warunków rynkowych lub osobistych czy otrzymanie porady od kogoś. Rutyną może być np. sprawdzenie źródła i wiarygodności informacji lub porady, porównanie różnych opcji i scenariuszy, ocena zalet i wad każdej opcji czy wykonanie testu na papierze lub symulatorze. Nagrodą może być np. poczucie pewności i satysfakcji z podjętej decyzji lub uzyskanie pozytywnego wyniku.

Najlepszą metodą nawyku jest strategia DCA (Dolar Cost Average), czyli uśrednianie ceny zakupu. Warto, zwłaszcza na początku drogi zastosować tę możliwość, i kupować regularnie małymi partiami. Teraz jest ku temu najlepszy moment na rynku.

Jeśli nie czujesz się pewnie na rynku kryptowalut zapraszam na warsztaty dla początkująych, które znajdziesz na stronie w zakładce sklep.

Udostępnij post :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz ostatnie wpisy:

Masz pytania?

Na codzień zajmuję się edukacją osób stawiających pierwsze kroki na rynku kryptowalut. Chcę pokazać technologię blockchain oraz kryptowaluty od tej dobrej strony.