Wygląda na to, że sztuczna inteligencja podbija internet. Czym jest i skąd się wzięła zaczerpniemy z Wikipedii.
Sztuczna inteligencja, SI (ang. artificial intelligence – AI) – inteligencja wykazywana przez urządzenia sztuczne (w przeciwieństwie do inteligencji naturalnej). Termin ten utworzył John McCarthy. W potocznym rozumieniu jest ona często używana w kontekście „prawdziwej sztucznej inteligencji”. W informatyce i kognitywistyce oznacza także tworzenie modeli i programów symulujących choć częściowo zachowania inteligentne. Sztuczna inteligencja jest także przedmiotem rozważań filozofii (filozofia sztucznej inteligencji) oraz przedmiotem zainteresowania nauk społecznych.
Sztuczna inteligencja ma dwa podstawowe znaczenia: jest to hipotetyczna inteligencja realizowana w procesie technicznym, a nie naturalnym; jest to nazwa technologii i dziedzina badań naukowych informatyki i kognitywistyki czerpiąca także z osiągnięć psychologii, neurologii, matematyki i filozofii.
Głównym zadaniem badań nad sztuczną inteligencją w drugim znaczeniu jest konstruowanie maszyn i programów komputerowych zdolnych do realizacji wybranych funkcji umysłu i ludzkich zmysłów, niepoddających się numerycznej algorytmizacji. Problemy takie bywają nazywane AI-trudnymi i zalicza się do nich między innymi: podejmowanie decyzji w warunkach braku wszystkich danych, analiza i synteza języków naturalnych, rozumowanie logiczne/racjonalne, automatyczne dowodzenie twierdzeń, komputerowe gry logiczne, np. szachy, go, inteligentne roboty, systemy eksperckie i diagnostyczne.
Sztuczna inteligencja jest powiązana z obszarami uczenia maszynowego, logiki rozmytej, widzenia komputerowego, obliczeń ewolucyjnych, sieci neuronowych, robotyki i sztucznego życia.
Sztuczna inteligencja stała się ogromnym zagrożeniem dla Google, które już postawiło cały swój sztab na nogi. You.com to pierwsza aplikacja, która łączy ChatGPT oraz Google. To dopiero początek tego co będzie się działo w najbliższym czasie. ChatGPT pewnie zaskoczył Cię, co jest w stanie zrobić dla Ciebie. Może chcesz pojść o kilka kroków dalej i mieć wiedzę obszerniejszą? Poznaj rozszerzenia, które powinieneś zainstalować. Oto kilka z nich:
- WebChatGPT https://chrome.google.com/webstore/detail/webchatgpt/lpfemeioodjbpieminkklglpmhlngfcn Uzupełnij podpowiedzi ChatGPT odpowiednimi wynikami z sieci.
- ChatGPT PDF https://github.com/liady/ChatGPT-pdf Rozszerzenie Chrome do pobierania historii ChatGPT do formatu PNG, PDF lub tworzenia łącza do udostępniania.
- Rozszerzenie ChatGPT Chrome https://chrome.google.com/webstore/detail/chatgpt-chrome-extension/cdjifpfganmhoojfclednjdnnpooaojb Dodaje ChatGPT do każdego pola tekstowego
- ChatGPT dla Google https://chrome.google.com/webstore/detail/chatgpt-for-google/jgjaeacdkonaoafenlfkkkmbaopkbilf Wyświetl odpowiedź ChatGPT obok wyników wyszukiwania Google 5.- Prompteusz https://chrome.google.com/webstore/detail/promptheus-converse-with/eipjdkbchadnamipponehljdnflolfki?hl=en-GB Użyj swojego głosu, aby rozmawiać z ChatGPT za pomocą spacji!
Z jednej strony jestem zafascynowany narzędziami wykorzystującymi AI i ich możliwościami, ale też z drugiej strony przeraża mnie trochę wizja tego ile osób takie narzędzia będą w stanie zastąpić i jaki to będzie miało wpływ na ekonomię. Przy chat gpt warto dodać, że publiczna wersja jest dość mocno ograniczona i tak naprawdę jej możliwości są dużo większe