Mariusz Fultyn – ImLovingCrypto

DŁUG – co powinieneś o nim wiedzieć?

Wiedza

Dług może pomóc lub zaszkodzić twojej przyszłości finansowej, w zależności od tego, jak go wykorzystasz.

Jeśli mądrze pożyczasz pieniądze, dług może być cennym narzędziem, które pomaga zarządzać wydatkami przez pewien okres czasu. Ale jeśli niedbale korzystasz z długów, może to zagrozić twojej finansowej przyszłości.

Dokonywanie inteligentnych wyborów dotyczących zadłużenia

Podejmowanie mądrych decyzji podczas pożyczania pieniędzy może pomóc w budowaniu obecnych lub przyszłych celów finansowych. Zaciąganie zbyt dużego długu lub pożyczanie pieniędzy tylko dlatego, że są dla ciebie dostępne, może nie być najlepszą decyzją. Złe nawyki związane z zadłużeniem mogą nadwyrężyć twoje zdrowie finansowe i mogą powstrzymać cię przed osiągnięciem celów.

 

Dokonywanie mądrych wyborów dotyczących zadłużenia oznacza zrozumienie, kiedy pożyczanie ma sens. Pożyczka może pomóc ci zdobyć coś pożytecznego – na przykład dom lub wykształcenie – co może zwiększyć twoją wartość netto. Może również pomóc w zdobyciu przedmiotów, takich jak samochód, na który nie można łatwo zaoszczędzić w odpowiednim czasie.

 

Złe nawyki związane z zadłużeniem i brak zrozumienia, co to znaczy pożyczać, mogą prowadzić do kłopotów finansowych. Przykłady złych nawyków związanych z zadłużeniem obejmują nadmierne wydatki (poza budżet) przy użyciu wysokooprocentowanych kart kredytowych, dokonywanie opóźnień w płatnościach i brak planu spłaty zadłużenia.

 

Zanim pożyczysz

Chcąc pożyczyć, ważne jest, aby zrozumieć, że chociaż zadłużenie może pomóc w szybszym osiągnięciu celów krótko- lub długoterminowych, spłata zadłużenia zmniejszy ilość pieniędzy dostępnych na inwestycje lub inne cele finansowe.

 

Przed podjęciem decyzji o pożyczeniu rozważ następujące wskazówki:

 

Pożyczaj tylko wtedy, gdy musisz i tylko tyle, ile potrzebujesz.

Rozejrzyj się za najniższą stopą procentową.

Zapoznaj się z umową pożyczki przed jej podpisaniem.

Upewnij się, że rozumiesz, jakie odsetki zamierzasz zapłacić, i uwzględnij wszelkie dodatkowe opłaty lub odsetki w miesięcznych spłatach zadłużenia.

Pamiętaj, że dług może być kosztowny w czasie, więc najlepszą strategią finansową jest zazwyczaj spłata go tak szybko, jak to możliwe. Im szybciej spłacisz kapitał, tym mniej odsetek zapłacisz. Jeśli przegapisz płatność, Twoje oprocentowanie może wzrosnąć, a Twoja zdolność kredytowa może ulec pogorszeniu. Podejmowanie mądrych decyzji finansowych pomoże zbudować Twoją zdolność kredytową, co pomoże Ci na dłuższą metę.

Utrzymanie Twojej zdolności kredytowej

Im lepsza jest twoja zdolność kredytowa, tym bardziej prawdopodobne jest, że instytucje finansowe będą skłonne pożyczyć ci pieniądze i tym bardziej prawdopodobne jest, że otrzymasz niskie oprocentowanie. Jeśli masz słabą zdolność kredytową, możesz zostać obciążony wysokim oprocentowaniem lub odmówić pożyczki.

Zanim instytucje finansowe udzielą kredytu, oceniają Twoją zdolność kredytową. Jest to przegląd Twojej zdolności do spłaty długu, w oparciu o Twój charakter, dochody, historię ekonomiczną (zatrudnienie, poprzednie dokumenty finansowe itp.) oraz aktywa (oszczędności lub inny majątek). Instytucje finansowe często sprawdzają w biurach kredytowych informacje na temat Twojej historii z innymi firmami, takimi jak firmy telefoniczne i banki.

Możesz poprosić o kopię własnego raportu kredytowego i możesz poprosić biuro kredytowe o poprawienie wszelkich błędów. Dwa główne biura kredytowe w Kanadzie to Equifax Canada Inc. i TransUnion Canada.

Wskazówki dotyczące zarządzania długiem

Dług może być użytecznym narzędziem finansowym. Może pomóc w zakupie samochodu lub domu. Jeśli korzystasz z kart kredytowych, możesz uzyskać dodatkowe korzyści, takie jak punkty podróżne lub przedłużone gwarancje. Ale jeśli masz zbyt duże zadłużenie, może to ograniczyć twoje opcje finansowe, utrudnić oszczędzanie pieniędzy i pogorszyć ogólny stan finansów.

 

Rozważ te cztery wskazówki, które pomogą Ci zarządzać długiem.

  1. Zidentyfikuj swoje długi

Zacznij od określenia, co jesteś winien, i stwórz listę wszystkich swoich długów. Dla każdego długu podaj całkowitą kwotę, którą jesteś winien, minimalną miesięczną opłatę i stopę procentową. Długi mogą obejmować kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe, salda kart kredytowych, linie sald kredytowych, należne podatki i inne.

  1. Sprawdź swój budżet

Budżet to plan, który pomaga zarządzać pieniędzmi. Pomoże ci dowiedzieć się, ile pieniędzy dostajesz, wydajesz i oszczędzasz; zbilansuj swoje dochody z regularnymi wydatkami; i pokieruj wydatkami, aby pomóc Ci osiągnąć cele finansowe. Skorzystaj z tego narzędzia do planowania budżetu, aby dowiedzieć się, na co idą Twoje pieniądze.

  1. Utwórz strategię

Po utworzeniu listy wszystkich obecnych długów rozpocznij swój plan. Rodzaje długów i kwoty długów, które jesteś winien, będą miały wpływ na twoją strategię ich spłacania. Wybierz ramy czasowe na spłatę zadłużenia, które są rozsądne, ale niedrogie. Jeśli twoje ramy czasowe są zbyt długie, możesz stracić koncentrację z powodu braku postępów. Skończysz również płacić więcej pieniędzy w odsetkach. Jeśli Twoje ramy czasowe są zbyt krótkie, możesz nie być w stanie nadążyć za płatnościami. Możesz zacząć czuć, że kontynuowanie jest nierealne. Zdecyduj, które długi spłacić w pierwszej kolejności. W zależności od rodzaju długów, które jesteś winien, najlepiej najpierw spłacić niektóre długi, takie jak długi o wysokim oprocentowaniu lub długi o najniższym saldzie.

 

  1. Wiedz, gdzie zwrócić się o pomoc

Jeśli napotkasz problemy kredytowe, możesz uzyskać bezpłatną lub tanią poradę od organizacji społecznych i rządowych.

 

Pamiętaj, że wszelkie pieniądze, które przeznaczasz na comiesięczną spłatę zadłużenia, nie idą na Twoje oszczędności. Im szybciej spłacisz swoje długi, tym szybciej będziesz mógł zainwestować swoje pieniądze w instrument inwestycyjny lub oszczędnościowy, który przyniesie ci odsetki.

 

Unikaj niebezpiecznych długów

Niebezpieczny dług oznacza zbyt duże pożyczenie bez realistycznego planu spłaty i utratę kontroli nad tym, ile jesteś winien. Rozważ następujące wskazówki, aby uniknąć niebezpiecznego długu:

 

Twórz i trzymaj się budżetu, aby nie musieć pożyczać pieniędzy, aby przetrwać.

Płać rachunki na czas.

Nie zaciągaj długów, których nie możesz spłacić, jak wysoko oprocentowany dług na karcie kredytowej.

Unikaj pożyczania pieniędzy na spłatę miesięcznych rachunków.

Unikaj pożyczania na pokrycie luksusowych wydatków, takich jak drogie wakacje lub drogie kolacje.

Unikaj pożyczania, gdy nie możesz sobie pozwolić na płatności, zwłaszcza jeśli pożyczasz z kart kredytowych o wysokim oprocentowaniu.

Udaj się do renomowanych agencji, takich jak banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, aby uzyskać pożyczki na konsolidację zadłużenia.

Gromadź oszczędności na wypadek sytuacji kryzysowych i nagradzaj się za mądre gospodarowanie pieniędzmi.

Nie daj się nabrać na programy lub oferty szybkiego wzbogacenia się, które pomogą Ci pozbyć się długów bez zrozumienia szczegółów.

 

Źródło:

InvestRight

Udostępnij post :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz ostatnie wpisy:

Masz pytania?

Na codzień zajmuję się edukacją osób stawiających pierwsze kroki na rynku kryptowalut. Chcę pokazać technologię blockchain oraz kryptowaluty od tej dobrej strony.