
Javier Milei pod ostrzałem po promocji kryptowaluty Libra
Prezydent Argentyny Javier Milei znalazł się w ogniu krytyki po tym, jak publicznie rekomendował inwestowanie w kryptowalutę Libra, która w krótkim czasie stała się katastrofą finansową dla wielu inwestorów. Opozycja, w tym była prezydent Cristina Kirchner, oskarża Mileia o manipulację rynkiem i zapowiada wniosek o jego impeachment.
Kryptowaluta, która wzrosła i upadła w kilka godzin
Wszystko zaczęło się w piątek, 14 lutego, kiedy to Milei zamieścił na swoim koncie na platformie X wpis promujący prywatny projekt wspierający rozwój argentyńskiej gospodarki. W poście znalazł się odnośnik do strony kryptowaluty Libra oraz zapewnienie, że „świat chce inwestować w Argentynie”.
Rynek natychmiast zareagował – cena Libry, która wcześniej praktycznie nie istniała w obrocie, wzrosła do prawie 5 dolarów, a kapitalizacja rynkowa osiągnęła imponującą wartość 4,5 miliarda dolarów. Niestety, już po trzech godzinach wartość tokena gwałtownie spadła do kilku centów, powodując gigantyczne straty finansowe wśród inwestorów, którzy zaufali rekomendacji prezydenta.
W odpowiedzi na ten skandal Javier Milei usunął swój wpis, twierdząc, że nie był świadomy szczegółów projektu i nie ma żadnych powiązań z twórcami Libry. Jego tłumaczenia nie przekonały jednak opinii publicznej ani politycznych przeciwników.
Czy prezydent miał powiązania z twórcą Libry?
Według informacji ujawnionych przez Bloomberg, w styczniu tego roku Milei spotkał się z Haydenem Davisem, twórcą Libry, w pałacu prezydenckim w Buenos Aires. Sam Davis twierdzi, że prezydent Argentyny doskonale wiedział, czym jest Libra i świadomie poparł projekt, aby zyskać polityczne wsparcie wśród zwolenników kryptowalut.
Tymczasem argentyńskie Biuro Antykorupcyjne powołało specjalną grupę śledczą, która ma zbadać, czy doszło do nadużyć władzy lub manipulacji rynkiem. Opozycja żąda pełnej przejrzystości w sprawie kontaktów Mileia z twórcami Libry i sugeruje, że prezydent mógł czerpać korzyści finansowe z promocji tokena.
Polityczne konsekwencje skandalu
Choć skandal kryptowalutowy uderzył w wizerunek Mileia, prezydent nadal cieszy się wysokim poparciem społecznym na poziomie 47%, co przewyższa wyniki opozycji. Jego polityczna siła wynika głównie z sukcesów w walce z inflacją i wzrostu płac, które przyniosły mu uznanie wśród wyborców.
Jednak nad Mileiem zbierają się ciemne chmury. Cristina Kirchner i jej sojusznicy otwarcie mówią o impeachmentcie, podkreślając, że prezydent stracił zaufanie społeczne i działał na szkodę obywateli. W najbliższych tygodniach argentyński parlament może stać się areną burzliwej walki politycznej, która zdecyduje o przyszłości Mileia.
Co dalej?
Mimo kryzysu prezydent nie zamierza się wycofywać. Wkrótce uda się do Waszyngtonu, gdzie spotka się z Donaldem Trumpem, aby rozmawiać o finansowaniu z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i polityce celnej. Jego polityczna przyszłość zależy od tego, czy uda mu się przekonać opinię publiczną, że nie brał udziału w oszustwie kryptowalutowym.
Czy skandal kryptowalutowy osłabi władzę Mileia, czy może okaże się tylko kolejnym politycznym sztormem, który przetrwa? Czas pokaże.
Bądź na bieżąco z rynkiem kryptowalut.
Dołącz do bezpłatnej grupy telegramowej t.me/imlovingcrypto369
Subskrybuj kanał YouTube
2 marca 2025 zapraszamy na V Edition Crypto MeetUp w Bedfordshire Golf Club
Bilety do nabycia na stronie www.imlovingcrypto.com w zakładce Crypto MeetUp
19 - 20 marzec 2025 odbędzie się duże wydarzenie kryptowalutowe w Warszawie przy Złotych Tarasach - Next Block Expo!
Bilety do nabycia w linku poniżej:
Z kodem: imlovingcrypto 10% rabatu!
Zdjęcie: Wikipedia
コメント