Inwestujesz w kryptowaluty? Pamiętaj, że należy rozliczyć sie też z obrotu tego typu aktywami. Nie każdy księgowy też ma wiedzę na ten temat, dlatego przygotowałem dla Ciebie kilka przydatnych informacji.
Od 15 lutego do końca kwietnia 2023 roku Urząd Skarbowy w Polsce będzie przyjmował i zatwierdzał deklaracje podatkowe za zeszły rok. Przedstawianie naszych inwestycji na deklaracji PIT-38 za 2022 rok to już czwarta „edycja”, od kiedy ustawodawca wymaga od nas stosowania tego konkretnego formularza. Nabyte i zbyte kryptowaluty (nazywane walutami wirtualnymi) przedstawiamy na deklaracji PIT-38 dopiero od 2020 roku (deklaracja dotycząca 2019 roku).
Jak wyglądało to jednak do końca 2018 roku?
Warto dowiedzieć się, jak wyglądało to w latach 2017 oraz 2018, ponieważ te dwa lata pozostają nieprzedawnione. Rok 2017 przedawni się z końcem 2023 roku, natomiast rok 2018 z końcem 2024 roku. Nabyte i zbyte kryptowaluty w tym okresie należało zatem przedstawiać na deklaracji PIT-36 (dedykowanej w głównej mierze osobom prowadzącym działalność gospodarczą opodatkowaną skalą podatkową). Przychody, koszty oraz ewentualne straty z lat ubiegłych należało wpisać jako „Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy”. Jeśli nabyłeś kryptowaluty w latach 2017-2018, a dodatkowo nie przedstawiłeś fiskusowi deklaracji PIT-36 z tymi kwotami, to powinieneś się cofnąć do tego czasu. Powinieneś, natomiast w mojej ocenie nie musisz, pod warunkiem, że kryptowaluty tylko nabyłeś. Jeśli jednak na którymś etapie także sprzedałeś kryptowaluty (czyli je zbyłeś) to tak długo, jak dany rok się nie przedawnił (ten, w którym sprzedałeś kryptowaluty) masz obowiązek sporządzić zaległą deklarację. Po co? Jedyny powód tego jest taki, że jeśli brak zeznania podatkowego zauważy jako pierwszy Urząd Skarbowy, to będą Cię czekać niemiłe konsekwencje. No dobrze, ale jak to zrobić, skoro termin na złożenie zeznania podatkowego mija 30 kwietnia (kolejnego roku)?
Ustawodawca umożliwia nam przyznanie się do niewypełnienia obowiązku (złożenie deklaracji podatkowej jest naszym obowiązkiem) bez poniesienia żadnych konsekwencji, pod warunkiem złożenia wcześniej do US zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego (tzw. Czynny żal). Posiłkując się Czynnym żalem unikamy konsekwencji przewidzianych w Kodeksie Karnym Skarbowym (unikamy mandatu), dlatego chcąc nadrobić niewypełnione obowiązki, nie mamy czego się obawiać.
Jeśli potrzebujesz pomocy z rozliczeniem kryptowalut za 2022 rok (lub jakikolwiek inny rok), zapraszam do kontaku. Skieruję Cię do odpowiedniego księgowego , który zajmuje się tymi zagadnieniami i będzie rozumiał Twoje potrzeby, a także procedury według jakich należy dokonać rozliczenia. Oszczędzi to tobie niepotrzebnych zmartwie, a niejednokrotnie też zaoszczędzi pieniądze.
Napisz wiadmomość mailową imlovingcrypto@gmail.com w tytule napisz „księgowy” aby otrzymać wiadomość zwrotną.