Mariusz Fultyn – ImLovingCrypto

Schemat Ponziego jako klasyczny przypadek piramidy finansowej

Bezpieczeństwo

Schemat Ponziego

W tym oszustwie pieniądze inwestorów są wykorzystywane do wypłacania zwrotów tym, którzy zostali wciągnięci do programu, aby stworzyć pozory dochodowej inwestycji.

Co to jest schemat Ponziego?

Oszustwa te, rozsławione w Stanach Zjednoczonych przez Charlesa Ponziego, obiecują wysokie zwroty z inwestycji. Każdy uczestnik jest zachęcany do pozyskiwania nowych inwestorów, ale nie ma faktycznej inwestycji. Pieniądze inwestorów są wykorzystywane do wypłaty zwrotów tym, którzy zostali wciągnięci do programu, aby stworzyć pozory dochodowej inwestycji. Jedynymi ludźmi, którzy zarabiają pieniądze, są oszuści, którzy zgarniają pieniądze z programu.

 

Jak działa schemat Ponziego?

Schematy Ponziego wymagają stałego dopływu pieniędzy nowych inwestorów lub upadają. Mimo że pierwotni inwestorzy czasami widzą zwroty, zwykle nie odzyskują wszystkich swoich pieniędzy.

Promotorzy często zachęcają pierwotnych inwestorów do „przeniesienia” lub ponownego zainwestowania swoich środków w program. Aby skłonić ludzi do reinwestowania lub pomóc w rozpowszechnianiu szeptanego programu, oszuści wypłacają początkowym inwestorom zwrot z depozytów dokonanych przez późniejszych inwestorów. Oszuści mogą również tworzyć fałszywe oświadczenia, aby pokazać inwestorom, jak ich fundusze rosną w fenomenalnym tempie.

Czasami operatorzy schematu Ponziego wydają pieniądze na administrowanie schematem i wypłaty inwestorom, ale większość pieniędzy inwestorów jest kradziona lub trwoniona.

 

Uważaj na jedną lub więcej z tych wspólnych cech:

Ludzie zachwalający skomplikowane, tajne inwestycje, które mają dla nich jakąś ekskluzywność.

Osoby sprzedające produkty inwestycyjne, które nie są zarejestrowane do obrotu papierami wartościowymi lub innymi produktami inwestycyjnymi.

Oświadczenia i umowy niepowiązane z zarejestrowaną firmą lub dokumentacja, która wygląda na fałszerstwo.

Obiecanki dużych profitów, które nie mają realnego odzwierciedlenia w działalności spółki.

 

 

 

Źródło: InvestRight

Udostępnij post :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz ostatnie wpisy:

Masz pytania?

Na codzień zajmuję się edukacją osób stawiających pierwsze kroki na rynku kryptowalut. Chcę pokazać technologię blockchain oraz kryptowaluty od tej dobrej strony.