Mariusz Fultyn – ImLovingCrypto

Security Token Offering – czym są tokeny security oraz gdzie je nabyć?

STO - Security Token Offering

Bardzo często projekty kryptowalutowe wykorzystują niewiedzę potencjalnych inwestorów i mówią, że tokeny są odzwierciedleniem akcji.
Nie jest tak do końca.

Kto pamieta lata 2017/ 2018 kiedy był wysyp projektów ICO (Initial Coin Offering)?
Ten rynek nke był jeszcze regulowany. Rejestrując się na giełdach nie trzeba było robić KYC. W tamtym czasie mnóstwo projektów w prosty sposób zbierało pieniądze z rynku. Wiele z nich okazało się scamami lub nie przetrwały próby rynku.
Projekty oparte na STO (Security Token Offering) podlegają już pewnym regulacjom.

Dla przypomnienia, oraz dla osób które nie działają na rynku kryptowalut ale może zainteresuje je ten artykuł.
Tokeny to odmiana kryptowaluty która nie posiada własnego blockchaina.
Korzystają one z blockchaina Ethereum, Binance Smart Chain, Solana, czy Polygon.

Tokeny dzielimy na utility (użyteczne) oraz security.
Tokeny użytkowe (ang. utility) to tokeny, które dają dostęp do produktu lub usługi wyprodukowanej przez konkretną firmę. Myślą przewodnią tego rodzaju tokenów jest to, że użytkownicy będą z nich korzystać –np. z usług, do których są one przywiązane, a nie je przechowywać.

Security token – jest kryptograficznym tokenem, który odzwierciedla rzeczywiste aktywa, np. w postaci akcji/udziałów w spółce, obligacji, własności nieruchomości, własności wierzytelności itp. Tokeny security w przeciwieństwie do użytecznych są regulowane.

Poniżej przedstawiam kilka popularnych giełd obsługujących STO:

1. https://polymath.network

Polymath to platforma blockchain założona przez Trevora Leverkora. Głównym celem platformy jest pomoc w integracji konwencjonalnych finansowych papierów wartościowych z technologią blockchain. A najlepsze w tej platformie jest to, że zawiera szczegółowy przewodnik po całym procesie tokenizacji.

Oto proces tworzenia tokena bezpieczeństwa na platformie:

Dzięki temu szczegółowemu filmowi możesz skonfigurować swój token bezpieczeństwa na platformie w ciągu kilku minut.

Platforma, która jest zasilana głównie przez swój natywny token (Poly), opiera się na fakcie, że prawdziwe aktywa są przyciągane do bycia częścią technologii blockchain i są przekonani, że przestrzeń kryptograficzna ma eksplodować; będzie to wynikiem paniki inwestorów. Według nich jest wysoce prawdopodobne, że konwencjonalne aktywa zaczną przechodzić na bardziej cyfrowe sposoby działania.

Polymath składa się z czterech podstawowych warstw, które określają tworzenie tokenów, a także zgodność z ustalonymi wytycznymi operacyjnymi. Obejmują one:

Warstwa protokołu
Warstwa aplikacji
Warstwa prawna
Warstwa wymiany
Zasadniczo warstwa protokołu odpowiada za wszystkie obliczenia na platformie, podczas gdy warstwa aplikacji umożliwia użytkownikom tworzenie własnych tokenów bezpieczeństwa. Warstwa prawna oferuje wskazówki dla tych, którzy chcą tworzyć tokeny na platformie. I wreszcie, warstwa wymiany jest bardziej zamkniętą akredytacją KYC/AML, która oferuje użytkownikom natychmiastową płynność ich aktywów.

Dzięki dobrze zdefiniowanym strukturom i sprzyjającemu środowisku handlowemu platforma jest ulubieńcem wielu inwestorów i firm, które chcą tokenizować swoje papiery wartościowe. Formalny tryb działania na platformie w dużej mierze pokazał, że podobnie jak konwencjonalne papiery wartościowe, tokeny kryptograficzne również mogą być tworzone i przedmiotem obrotu w granicach prawa.

 

2. https://securitize.io/

Jest to nowsza platforma STO, której głównym celem jest oferowanie kompleksowego narzędzia dla osób i firm chcących tworzyć tokeny bezpieczeństwa. Securitize cieszy się dobrą reputacją w przestrzeni kryptowalut i oferuje bardzo elastyczny i super back-end, aby pomóc użytkownikom w procesie wydawania ich papierów wartościowych.

Dzięki formalnym strukturom operacyjnym, a także unikalnym funkcjom, platformie udało się zabezpieczyć wiarygodne partnerstwa               z firmami takimi jak Blocktrade i Sharespost.

Jedną z jego najbardziej wyróżniających cech jest możliwość włączenia aplikacji innych firm, które działają w sieci Ethereum; oznacza to zatem, że użytkownicy mogą dostosowywać swoje projekty za pomocą takich rzeczy, jak ustanawianie klientów, dostosowywanie interfejsu,    a także współpraca z zewnętrznymi programistami.

Ponadto platforma z biegiem czasu wykazała się zdolnością do zachowania wysokich standardów bezpieczeństwa poprzez stosowanie jasnych wytycznych dotyczących pozyskiwania i zarządzania środkami klientów.

Dzięki tym i innym funkcjom Securitize jest obecnie jedną z najlepszych platform do wydawania tokenów bezpieczeństwa na całym świecie.

 

3. https://swarmnetwork.org/

Swarm fund is a blockchain-based STO platform that primarily operates on the SRC20 protocol. The cryptographic protocol allows users to tokenize any form of assets, including crypto hedges, agricultural products, and so on.

The Swarm platform is focused on deploying conventional capital into the digital space by creating a clear market structure on the blockchain technology. Swarm’s protocol has a lot of similarities to that of the ERC20. However, the differences are equally notable with the main ones being that the SRC20 is merely an extension of ERC20 and, secondly, the SRC20 contains some more superior features that outlines legal structures, assets location, and transfer rules, among other things.

After issuing its ICO last year (2017), Swarm has now embarked on its next frontier, which will entail introducing artificial intelligence into their platform to boost user experience.

 

4. https://www.securrency.com/

To kolejna dobrze znana platforma wymiany tokenów bezpieczeństwa, stworzona w 2015 roku przez kilku ekspertów blockchain, którzy dostrzegli potrzebę przyspieszenia wzrostu i rozwoju aktywów kryptograficznych.

Ponadto stworzenie platformy było również motywowane potrzebą posiadania bezpieczniejszego narzędzia dla osób fizycznych i firm do wydawania swoich tokenów bezpieczeństwa.

W przeciwieństwie do większości innych platform oferujących tokeny zabezpieczające, bezpieczeństwo jest dość zróżnicowane; jest to częściowo giełda, częściowo waluta, częściowo obligacja, a także udział w funduszu giełdowym. Użytkownicy mogą przenosić aktywa w dowolnej formie na platformie, w tym pieniądze fiducjarne, notowane papiery wartościowe i tokeny.

Swarm opiera się na czterech głównych warstwach, aby pomóc swoim użytkownikom w konwersji ich zasobów na tokeny:

Usprawniona warstwa wydawania tokenów: Platforma oferuje proste narzędzie typu „przeciągnij i upuść”, które umożliwia użytkownikom szybkie tworzenie tokenów od początku do końca, bez konieczności stykania się z żadnymi szczegółami technicznymi. Umożliwiło to osobom o ograniczonej wiedzy technicznej łatwe konfigurowanie swoich tokenów bezpieczeństwa na platformie.
Interfejs API i warstwa abstrakcji: ta platforma obsługuje również niezależne od księgi narzędzie do projektowania tokenów bezpieczeństwa. Dzięki tej funkcji użytkownicy mogą łatwo podłączyć się do giełdy Securrency i uzyskać dostęp do globalnych rynków walut cyfrowych.
Global Identity Wallet Proofing: Bezpieczeństwo zostało zaprojektowane z myślą o rynku globalnym – twórcy platformy zapożyczyli wiele projektów platformy z globalnych rynków finansowych, aby obsłużyć większą liczbę użytkowników. Platforma posiada silnik, który jest w stanie realizować strategię „poznaj swojego klienta” w ponad 150 krajach na całym świecie.
Model o wysokiej płynności: nawet przy globalnym rynku wielu użytkowników nadal ma trudności z przekształceniem swoich aktywów w bardziej płynne formy, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Zespół Securrency zdał sobie z tego sprawę i opracował sposób na szybsze przekształcanie aktywów w formy płynne niezależnie od ich charakteru.
Ma to na celu przede wszystkim pomoc przedsiębiorstwom mającym pilne potrzeby finansowe w uzyskaniu wymaganego kapitału w możliwie najkrótszym czasie przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa i przejrzystości.

Ten model tokenizacji pomaga użytkownikom uzyskać fundusze z różnych powodów, w tym sfinansowania pilnej okazji biznesowej lub po prostu poszerzenia bazy kapitałowej firmy.

 

5.  https://harbor.com/                                                                                                                                                                                                                     Harbour to jedna z najlepszych platform wydawania STO wszechczasów – jest to zdecentralizowany protokół, który zapewnia ogólnoświatową platformę do wydawania tokenów bezpieczeństwa. Ponadto platforma oferuje również narzędzie do handlu aktywami cyfrowymi.

Platforma została założona przez zespół trzech techników (Arisa Amano, Bob Remeika i David Sacks), którzy starali się zrewolucjonizować sposób działania przestrzeni kryptograficznej.

Mówi się, że trio wpadło na pomysł platformy po tym, jak kilka lat temu stanęło przed wieloma wyzwaniami technicznymi podczas próby wystawienia ICO. Założyciele odkryli później, że wiele innych firm napotykało te same wyzwania, próbując tokenizować swoje aktywa.

Krótko mówiąc, dzisiaj zespół obsługuje jedną z najbezpieczniejszych platform wydawania STO z bardzo prostymi i łatwymi krokami, aby rozpocząć tokenizację bezpieczeństwa.

Platforma upraszcza proces tokenizacji, tworząc regulowany token znany jako R-token. Ten token pochodzi z tokena ERC20, ale zawiera dodatkowe funkcje umożliwiające użytkownikom sprawdzenie usług regulatora lub „białej listy” w łańcuchu.

Biała lista może być wykorzystywana do celów takich jak ustalanie wymagań dotyczących KYC, AML, akredytacji inwestora, a także certyfikowanie określonych zasobów cyfrowych.

Rozważ ten przykład:

Firma zajmująca się obrotem nieruchomościami regulowana ustawą o podatku od inwestycji zagranicznych w nieruchomości (FIRPTA) nakazuje potrącanie podatku w przypadku, gdy zaangażowani inwestorzy są pochodzenia zagranicznego.

W takim przypadku proces przewidziany przez token R będzie przebiegał w czterech odrębnych procesach:

Zamówienie preferowanego tokena składa inwestor
R-token jest zgodny z świadczoną usługą regulatora, aby upewnić się, że przestrzegane są wszystkie prawne aspekty procesu
A jeśli próg prawny nie zostanie osiągnięty przez inwestora, token wyświetla komunikat o błędzie i proces zostaje zakończony
Jeśli jednak wszystkie wymogi prawne zostaną spełnione, transfer zostanie potwierdzony i zakończony.
Harbor pomaga przede wszystkim firmom i osobom fizycznym w wydawaniu tokenów, które są zgodne z ustalonymi zasadami i przepisami – oczekuje się, że ta rola zmieni zasady gry w ograniczaniu przypadków oszustw, a także kwestii legalności.

Ale nawet jeśli to nadal nabiera kształtu, wielu graczy z branży nadal docenia istotę posiadania pewnych form regulacji w przestrzeni kryptograficznej. W zamian pomoże to zwiększyć wiarygodność różnych instrumentów inwestycyjnych w tym ekosystemie.

 

Więcej o tokenach STO przeczytasz w też artykule poniżej:
https://lnkd.in/eqVDZp_R

 

 

Źródło: ICOHolder

Udostępnij post :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz ostatnie wpisy:

Masz pytania?

Na codzień zajmuję się edukacją osób stawiających pierwsze kroki na rynku kryptowalut. Chcę pokazać technologię blockchain oraz kryptowaluty od tej dobrej strony.