Mariusz Fultyn – ImLovingCrypto

UKNF przypomina o zasadach działalności giełd i kantorów kryptowalut w Polsce i ostrzega o ryzykach.

KNF

UKNF przypomina o zasadach działalności giełd i kantorów kryptowalut w Polsce i ostrzega o ryzykach.

Został opublikowany komunikat w sprawie zasad działalności giełd i kantorów kryptowalut w Polsce. W komunikacie znajdziemy m.in. podkreślenie braku przepisów oraz właściwości KNF w zakresie giełd i kantorów a także związanymi z tym zagrożeniami dla klientów tych podmiotów. Urząd przypomniał też o wcześniejszych stanowiskach i komunikatach, w których podkreśla ograniczone możliwości w zakresie nadzoru. UKNF ma związane ręce.

W dalszym ciągu stosunkowo wolno trwają prace nad uporządkowaniem spraw obrotu kryptowalutami, co w mojej ocenie utrudnia działalność podmiotom które działają w oparciu o nowe technologie oraz kryptowaluty.

Obecnie jedynym źródłem regulacji jest ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz obowiązkowa rejestracja KYC.  Brakuje realnego nadzoru oraz konkretnych wymogów, w tym w zakresie zarządzania ryzykami oraz przejrzystością.

„W ocenie UKNF obszarem, na który powinny zwrócić uwagę kantory oraz giełdy kryptowalut, to informacje, jakimi posługują się one w materiałach promocyjnych. Wprowadzanie klientów w błąd za pomocą przekazu marketingowego może spowodować podjęcie konkretnych działań m.in. przez KNF i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów”. Cóż, trudno się dziwić skoro giełda, o której mowa w komunikacie powołuje się na „współpracę z organami regulacyjnymi” czy zapewnia o zgodności z przepisami, których nie ma” – wspomniał Michał Nowakowski którego felieton ukazał się we wtorek w Dzienniku Gazecie Prawnej.

UKNF dostrzega problem i ostrzega jednak potrzeba konkretnych działań. W mojej ocenie brakuje współpracy firm fintechowych z organami nadzoru. Obserwując sytuację zauważyłem, że przedsiębiorcy są chętni do rozmów, natomiast druga strona nie jest na to gotowa być może ze wzglądu na brak wykfalifikowanego personelu.

Zapraszam do zapoznania się z komunikatem dostępnym na stronie KNF

https://www.knf.gov.pl/komunikacja/komunikaty?articleId=80964&p_id=18

 

Podsumowując:

Po ostatnim upadku giełdy FTX, czy poprzedającym ją upadku Luny dostrzec można ogromne niebezpieczeństwo inwestorów. Nie są oni chronieni w żadnym aspekcie. Organy ścigania też nie radzą sobie z oszustami. Personalnie jestem osobą o poglądach wolnościowych, lecz zagrożenia jakie dostrzegam na tym rynku są oromne, a częściowe regulacje mogłyby uchronić niejedną nieświadomie inwestującą osobę. Same regulacje to kropla w morzu potrzeb. Ogromną rolę odgrywa tu edukacja której jest jak na lekarstwo.

Udostępnij post :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz ostatnie wpisy:

Masz pytania?

Na codzień zajmuję się edukacją osób stawiających pierwsze kroki na rynku kryptowalut. Chcę pokazać technologię blockchain oraz kryptowaluty od tej dobrej strony.